ASML הפסיקה לדווח על ההזמנות, ושורה אחת במאזן זינקה ב-160%: מה היא באמת מודדת?

פורסם 16/10/2026

בדוח הרבעוני שפרסמה ASML ב-14 באוקטובר 2026 יש שורה אחת שזינקה מ-3,570.3 מיליון יורו ל-9,300.6 מיליון יורו ברבעון אחד. היא לא מופיעה בכותרת הודעת התוצאות, לא בשקף הסיכום של המצגת, ולא בסיקור. היא יושבת בעמוד המאזן, תחת השם היבש "התחייבויות חוזיות לא-שוטפות". הגידול הוא 5,730.3 מיליון יורו, ויש סיכוי טוב שהוא הנתון החשוב ביותר בכל הדוח.

שלוש עובדות שלא מסתדרות

העובדה הראשונה: הרווח הנקי ברבעון היה 4,960.4 מיליון יורו, והתזרים מפעילות שוטפת היה 11,797.6 מיליון יורו. פי 2.38 מהרווח. חברה שמייצרת פי שניים ומשהו מרווחיה במזומן היא בדרך כלל חברה שגבתה חובות עבר.

העובדה השנייה: היא לא גבתה חובות עבר. יתרת הלקוחות דווקא תפחה באותו רבעון מ-7,252.6 מיליון יורו ל-9,252.8 מיליון יורו, תוספת של 2,000.2 מיליון יורו. במונחי ימי אשראי זה 72.2 ימים לעומת 70.8 ברבעון הקודם ו-64.9 ברבעון המקביל אשתקד. הלקוחות משלמים לאט יותר, לא מהר יותר.

העובדה השלישית: המספר שבדרך כלל מסביר פערים כאלה אצל יצרנית ציוד, היקף ההזמנות החדשות ברבעון, לא פורסם. לא ברבעון הזה, לא בקודם ולא בזה שלפניו.

שלוש העובדות האלה מצביעות כולן לאותו מקום. מישהו שילם לASML כסף גדול עבור משהו שעוד לא נמסר, והחברה כבר אינה מפרסמת את הנתון שמכמת בדיוק את זה.

המספר שנעלם מהדוח

במשך שנים הייתה הודעת התוצאות של ASML בנויה סביב שורה אחת: "net bookings", היקף ההזמנות נטו ברבעון. היא הופיעה בתמצית הכותרות, בטבלת המספרים ובביאור נפרד שהגדיר אותה כסך הזמנות המערכות שהחברה קיבלה עליהן אישור בכתב. לצידה דווח הצבר, כלומר הערך המצטבר של כל ההזמנות שטרם הוכרו כהכנסה.

בפעם האחרונה שהנתונים האלה פורסמו, בהודעת הרבעון הרביעי של 2025 מ-28 בינואר 2026, ההזמנות הרבעוניות עמדו על 13,158 מיליון יורו, מתוכן 7.4 מיליארד יורו בליתוגרפיית EUV, והצבר לסוף 2025 עמד על 38,797 מיליון יורו. סך ההזמנות לשנת 2025 כולה היה 28,035 מיליון יורו.

בשלוש ההודעות שבאו אחריהן, של הרבעון הראשון, השני והשלישי של 2026, אין את שתי השורות האלה. לא בהודעה, לא במצגת למשקיעים ולא בדוחות הכספיים. המילה "backlog" מופיעה בכל שלושתן במקום אחד בלבד: בפסקת ההסתייגות המשפטית על הצהרות צופות פני עתיד. במקום מספר יש עכשיו תיאור. המנכ"ל כתב בהודעה שהתנופה בספר ההזמנות "ממשיכה לגדול מרבעון לרבעון השנה" ושלקוחות "מביעים עניין בהצבת הזמנות ל-2029 ואף ל-2030". אלה מילים נכונות אולי לגמרי, אבל אי אפשר לחסר אותן מרבעון קודם.

השורה שאף אחד לא ציטט

התחייבות חוזית היא כסף שהתקבל מלקוח לפני שההכנסה הוכרה. אצל ASML אלה בעיקר מקדמות על הזמנות מכונות, ובחלקן גם תשלומים מראש על שירות ושדרוגים. כמו כל התחייבות, היא מפוצלת במאזן לשוטף, כלומר מה שצפוי להיות מוכר כהכנסה בתוך שנים עשר חודשים, וללא-שוטף, כלומר מה שיוכר אחרי שנה ויותר.

הפיצול הזה הוא כל הסיפור. השורה הלא-שוטפת היא בדיוק הכסף ששולם מראש עבור מכונות שיסופקו בעתיד הרחוק. וזאת השורה שזזה.

רבעון מקדמות לטווח ארוך, מיליוני יורו השינוי ברבעון תזרים מפעילות שוטפת השינוי ביתרת הלקוחות
רבעון 4/2025 3,366.3 ירידה של 206.0 11,410.3 ירידה של 2,341.3
רבעון 1/2026 3,585.7 תוספת של 219.4 תזרים שלילי של 2,185.6 תוספת של 1,379.9
רבעון 2/2026 3,570.3 ירידה של 15.4 1,703.0 תוספת של 2,849.7
רבעון 3/2026 9,300.6 תוספת של 5,730.3 11,797.6 תוספת של 2,000.2

ברבעון המקביל אשתקד, בספטמבר 2025, עמדה אותה שורה על 3,572.3 מיליון יורו. כלומר חמישה רבעונים רצופים היא נעה בטווח צר של 219.4 מיליון יורו בלבד, בין 3,366.3 ל-3,585.7, ואז קפצה ב-5,730.3 מיליון יורו. הקפיצה גדולה פי 26.12 מכל הטווח שבו השורה הזאת זזה בשנה וחצי שקדמה לה. היא גם מהווה 67.19% מכל הגידול בסך התחייבויות החברה ברבעון, שהיה 8,527.9 מיליון יורו.

אותה שורה, שתי מסקנות הפוכות

וכאן מתחילה הבעיה האמיתית, וזאת גם הסיבה שהנתון הזה אינו תחליף מושלם למה שנמחק. לגידול בהתחייבות חוזית לא-שוטפת יש שני הסברים אפשריים, והם מובילים למסקנות הפוכות לגמרי על עתיד החברה.

ההסבר הראשון הוא כסף חדש. לקוחות הזמינו מכונות לאספקה בשנים 2029 ו-2030, שילמו מקדמה, והכסף נרשם כהתחייבות לא-שוטפת כי האספקה רחוקה. זה ההסבר שמתיישב עם דברי המנכ"ל, והוא חדשות מצוינות: הוא אומר שספר ההזמנות גדל בהיקף שלא נראה כאן קודם.

ההסבר השני הוא סיווג מחדש. הכסף התקבל מזמן, הוא ישב בחלק השוטף, ומועדי האספקה נדחו. ברגע שמכונה שהייתה אמורה להגיע בתוך שנה עוברת לשנה הבאה, המקדמה שלה עוברת מהחלק השוטף ללא-שוטף. אף יורו לא נכנס לחברה, ואף הזמנה חדשה לא נחתמה. זה ההסבר ההפוך בדיוק: לא ביקוש שמתפרץ אלא לוח אספקה שנמתח.

שני ההסברים מייצרים את אותה שורה במאזן, את אותם 9,300.6 מיליון יורו, ואת אותו גידול של 160.50%. הדוח הרבעוני של ASML אינו מכיל את החלוקה שתכריע ביניהם, כי תמצית המאזן שהחברה מפרסמת מציגה את ההתחייבויות השוטפות בשורה אחת מאוחדת ואינה מפרקת מתוכה את ההתחייבות החוזית השוטפת.

המספר שאי אפשר להזיז בסיווג

יש בכל זאת דרך להכריע, והיא לא נמצאת במאזן אלא בדוח אחר. סיווג מחדש בין שוטף ללא-שוטף הוא העברה בין שתי שורות באותו צד של המאזן. הוא אינו מכניס מזומן לחברה ואינו משפיע על שום דבר מלבד החלוקה. לכן המספר היחיד שסיווג מחדש אינו יכול לייצר הוא תזרים מזומנים מפעילות שוטפת.

ברבעון השלישי של 2026 התזרים מפעילות שוטפת היה 11,797.6 מיליון יורו, מתוכו 7,009.0 מיליון יורו מיוחסים בדוח עצמו לשינויים בנכסים ובהתחייבויות. זה כסף שנכנס בפועל. ושימו לב להשוואה המעניינת: גם ברבעון הרביעי של 2025 היה תזרים דומה בגודלו, 11,410.3 מיליון יורו. אבל שם המקור היה אחר לגמרי. יתרת הלקוחות ירדה אז ב-2,341.3 מיליון יורו, כלומר החברה גבתה חובות על מכירות שכבר ביצעה, והמקדמות לטווח ארוך דווקא ירדו ב-206.0 מיליון יורו. שני רבעונים עם תזרים כמעט זהה, ושני מקורות הפוכים: אחד גבה כסף על עבר, השני קיבל כסף על עתיד.

סימן נוסף באותו כיוון: החברה רכשה ברבעון מניות עצמיות ב-4,071.0 מיליון יורו, פי 3.78 מהרבעון הקודם, שבו רכשה ב-1,077.5 מיליון יורו. זה לא ראיה לכלום בפני עצמו, אבל חברה שמכפילה פי כמעט ארבעה את ההיקף הרבעוני של הרכישה העצמית היא חברה שמצאה את עצמה עם מזומן שלא תכננה.

כמה גדולה ההזמנה שמסתתרת כאן

אם אכן מדובר בכסף חדש, אפשר להעריך את גודל ההזמנה שהוא מייצג, בתנאי שיודעים את שיעור המקדמה. ASML אינה מפרסמת את השיעור הזה, ולכן הוא פרמטר ולא יסוד. יש עוגן אמפירי אחד: ברבעון האחרון שבו פורסמו שני הנתונים זה לצד זה, סוף 2025, סך ההתחייבויות החוזיות של החברה היה 19,372.6 מיליון יורו לעומת צבר מדווח של 38,797 מיליון יורו, יחס של 49.93%. אבל אותו סך כולל גם תשלומים מראש על שירות, ולכן הוא תקרה ולא אומדן. הטבלה הבאה מציגה את ההזמנה המשתמעת לפי שיעורי מקדמה שונים.

שיעור המקדמה שווי ההזמנות המשתמע, מיליוני יורו פי כמה מהרבעון המדווח האחרון שיעור מהצבר המדווח האחרון
10% 57,303 4.35 147.7%
12.5% 45,842 3.48 118.2%
15% 38,202 2.90 98.5%
20% 28,652 2.18 73.9%
25% 22,921 1.74 59.1%

הדרך הנקייה לקרוא את הטבלה היא דווקא הפוכה, מלמטה למעלה. כדי שהגידול במקדמות יתורגם להזמנות בהיקף של רבעון מדווח אחד בלבד, 13,158 מיליון יורו, שיעור המקדמה היה צריך להיות 43.55%. כדי שיתורגם להזמנות בגודל הצבר כולו לסוף 2025, 38,797 מיליון יורו, מספיק שיעור של 14.77%. במילים אחרות, בכל שיעור מקדמה סביר לציוד הון, ההזמנה שמסתתרת בשורה הזאת גדולה מכל רבעון הזמנות שASML פרסמה אי פעם, והיא מתקרבת לסדר הגודל של הצבר השנתי כולו.

מדד שני: כמה מכירות מערכות שולמו מראש

לרמה של השורה אין משמעות בפני עצמה, ולכן שווה לנרמל אותה. המדד הפשוט הוא יחס המקדמות לטווח ארוך למכירות המערכות של אותו רבעון, כלומר כמה רבעוני מכירות מערכות כבר שולמו מראש עבור אספקה מעבר לשנה. בספטמבר 2025 הוא עמד על 0.64, בדצמבר 2025 על 0.44, במרץ 2026 על 0.57 וביוני 2026 על 0.54. בספטמבר 2026 הוא עמד על 1.11. מדד שנע ארבע פעמים רצופות בין 0.44 ל-0.64 ואז מכפיל את עצמו הוא לא רעש.

ולבסוף, כדאי להציב שני מספרים זה ליד זה בלי לטעון לסיבתיות. בינואר 2026 העריכה ASML שהכנסות 2026 יהיו בין 34 ל-39 מיליארד יורו. בהודעה הנוכחית התחזית היא 44 עד 45 מיליארד יורו, כלומר אמצע הטווח עלה ב-21.92%. אותה חברה גם מכרה 121 מכונות ליתוגרפיה ברבעון, לעומת 91 ברבעון הקודם ו-72 ברבעון המקביל אשתקד.

מחשבון: מההתחייבות החוזית אל ההזמנה

המחשבון שלהלן עושה את המעבר הזה. מזינים את המקדמות לטווח ארוך בשני רבעונים, את שיעור המקדמה המשוער, את מכירות המערכות הרבעוניות, ואת שני נתוני הייחוס האחרונים שפורסמו. הבורר קובע דבר אחד בלבד: האם הגידול הוא כסף חדש או סיווג מחדש. הוא אינו משנה אף מספר בשדות הקלט. פריסט א ופריסט ב זהים בכל שישה המספרים ונבדלים רק בבורר, והתשובה עוברת מהזמנות של 38,202 מיליון יורו לאפס הזמנות ולדחייה של 0.68 רבעוני אספקה. אף יורו לא זז. שני הרפים, לעומת זאת, אינם תלויים כלל בבורר ולא בשיעור המקדמה, ולכן פריסטים ה ו-ו מזינים כל אחד את אחד מהם ומקבלים בדיוק את ערך הייחוס שלו.

מה המחשבון לא יודע, ושלוש שאלות לכל דוח אחר

המודל פשוט יותר מהמציאות בשלוש דרכים לפחות. ראשית, ההתחייבות החוזית הלא-שוטפת אינה מורכבת רק ממקדמות על מכונות, ולכן חלק מהגידול עשוי להיות תשלום מראש על שירות ושדרוגים, מה שיקטין את ההזמנה המשתמעת. שנית, שיעור מקדמה אחיד הוא הנחה גסה, ובפועל הוא נבדל בין פלטפורמות ובין לקוחות. שלישית, וזאת ההסתייגות שדווקא לטובת החברה, ייתכן שההסבר התמים נכון: אם ASML פשוט חתמה על הסכמי שירות ארוכי טווח חדשים בהיקף חריג, הגידול אינו אומר דבר על הזמנות מכונות. כל ההסתייגויות האלה מזיזות את הגודל. אף אחת מהן אינה מזיזה את העובדה שכסף בהיקף של מיליארדים נכנס לחברה עבור אספקה שרחוקה יותר משנה, כי את זה קובע הדוח הכספי ולא ההנחה.

הכלל הכללי שיוצא מכאן נוגע לכל חברה שגובה כסף לפני שהיא מספקת. יצרנית מטוסים, מספנה, קבלן ביטחוני, חברת בנייה וחברת תוכנה בדגם מנוי, כולן מחזיקות במאזן שלהן שורה שהיא בעצם ספר ההזמנות בתחפושת חשבונאית. כששורה כזאת זזה בחדות, שלוש שאלות מספיקות: האם הגידול מופיע גם בתזרים מפעילות שוטפת, או רק במאזן. האם החברה מפרקת את ההתחייבות לשוטף וללא-שוטף, או מציגה אותה בשורה אחת. והאם היא מפרסמת במקביל מדד הזמנות מוצהר, או שהשורה המאזנית היא כל מה שנשאר.

שתף: